Zmiana umowy najmu lokalu i podpisanie aneksu
„Właściciel lokalu, który wynajmuje mi lokal, wysłał mi na adres mailowy informację, żebym podpisała i odesłała skan aneksu do umowy najmu lokalu. W aneksie zawarta jest informacja, że od 2 lipca 2018 płaciłam za wynajem lokalu 500 zł netto, a od 1 marca 2019 będę płaciła 800 zł netto. W umowie jest informacja o prawie wynajmującego do jednej waloryzacji czynszu w ciągu roku i że wypowiedzenie umowy to 3 miesiące. Stąd moje pytanie, oczywiście w związku z podwyżką zamierzam zrezygnować z wynajmu i wysłać informację o rezygnacji, ale czy muszę podpisywać ten aneks? Czy to zasadne, że waloryzacja jest tak wysoka? Czy przez okres wypowiedzenia będę musiała płacić wyższą kwotę, pomimo niepodpisania aneksu?”
W przypadku zagadnienia przedstawionego przez Czytelnika zastosowanie znajdą …
(…) przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 8a ust. 1-3 w/w ustawy właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie.
Zgodnie z art. 8a ust. 4 podwyżka, w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach. Na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
Udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu
W myśl art. 8a ust. 5 w/w ustawy w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia lokator może albo odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal, z upływem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, albo zakwestionować podwyżkę, o której mowa w ust. 4, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, na podstawie przepisów ust. 4a-4e, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości; udowodnienie zasadności podwyżki ciąży na właścicielu.
W przypadku, gdy lokator postanowi odmówić na piśmie przyjęcia podwyżki ze skutkiem rozwiązania umowy, wówczas taki lokator jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w dotychczasowej wysokości do dnia rozwiązania stosunku prawnego, na podstawie którego lokator zajmuje lokal. Jeżeli natomiast lokator ze swojego prawa nie skorzysta, wówczas od upływu terminu wypowiedzenia jest obowiązany uiszczać czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu w wysokości wynikającej z wypowiedzenia.
W ocenie Autora, jeżeli najemca podpisze aneks do umowy najmu, wówczas wywoła to skutki z mocą wsteczną, co oznacza, że najemca będzie musiał uregulować różnicę w czynszu za kilka miesięcy, ponieważ niższą kwotę najemca faktycznie płacił a wyższy czynsz wynika z aneksu. Zdaniem Autora, takie postępowanie właściciela nie jest zgodne z przepisami, a zwłaszcza z powołanym już art. 8a ust. 1 i 2 ustawy.
Jeżeli Czytelnik nie zamierza kontynuować umowy najmu ze względu na podwyższony czynsz, wówczas najemca jest obowiązany uiszczać czynsz w dotychczasowej wysokości do dnia rozwiązania umowy najmu (z zachowaniem okresu wypowiedzenia).
W ocenie Autora, najlepiej, aby Czytelnik nie podpisywał aneksu (gdyż w ten sposób powstanie po jego stronie zadłużenie za kilka miesięcy wstecz) i jak najszybciej złożył pisemne wypowiedzenie umowy najmu.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego – Dz.U. z 2018 r. poz. 1234 ze zm.