Zmiany w kosztach uzyskania przychodów od 2018 roku
„Czy dalej można stosować koszty uzyskania 50% przy umowach o pracę i przy umowach o dzieło po zmianach od 01.01.2018r.? Spółka zajmuje się:
1/ doradztwo w zakresie refundacji leków, opracowywanie strategii refundacyjnych;
2/ przygotowywanie wniosków refundacyjnych dla leków i wyrobów medycznych;
3/ przygotowywanie raportów oceny technologii medycznych dla leków i wyrobów medycznych;
4/ przygotowanie przedstawicieli firm produkujących leki i wyroby medyczne do negocjacji cenowych z Ministrem Zdrowia;
5/ szkolenia z zakresu EBM – evidence based medicine (medycyny opartej na faktach) oraz HTA – farmakoekonomiki czyli ekonomiki zdrowia. Natomiast pracownicy zajmują się:
a/ przygotowaniem materiałów szkoleniowych oraz szkoleniem podmiotów zewnętrznych w zakresie EBM i HTA;
b/ przygotowywaniem raportów oceny technologii medycznych dla leków i wyrobów medycznych na podstawie dostępnych danych w literaturze specjalistycznej, i tak: przeglądy systematyczne literatury w bazach informacji medycznych; selekcja danych do analizy w oparciu o kryteria i doświadczenie analityczne; analiza danych zawartych w publikacjach; ekstrakcja danych liczbowych; metaanaliza danych liczbowych; tworzenie modeli ekonomicznych symulujący przebieg choroby po zastosowaniu leku w porównaniu z sytuacją kiedy lek nie jest stosowany; analizy kosztowe na podstawie dostępnych danych; oszacowania epidemiologiczne wraz z prognozami na podstawie dostępnych danych i założeń ekonometrycznych; analizy ilościowe: obliczanie współczynników oceniających skuteczność, bezpieczeństwo technologii lekowych i nielekowych; współpraca merytoryczna przy tworzeniu rekomendacji dotyczących diagnostyki i leczenia chorób; wydawanie rekomendacji dotyczących postępowania refundacyjnego na podstawie analizy dostępnych danych klinicznych i wiedzy obejmującej zasady przyznawania refundacji lekom i wyrobom medycznym.
Do tej pory do części wynagrodzenia pracowników stosowaliśmy 50% koszty uzyskania przychodów oraz przy umowach. Czy dalej możemy tak robić?”
Od 01.01.2018 roku koszty uzyskania przychodów (KUP) w wysokości 50% stosowane są wyłącznie …
(…) do działalności twórczej w zakresie:
a) architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
b) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej,
c) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii,
d) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów,
e) publicystycznej.
Oznacza to, że katalog nie będzie już otwarty tak jak dotychczas, lecz precyzuje wprost kto może korzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów. Stracą na tym między innymi twórcy z dziedziny analiz.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że działalność polega na analizowaniu danych, a nie jest działalnością badawczo-rozwojową czy naukowo-dydaktyczną. Dopiero w przypadku uznania, że praca czy dzieło opiera się na działalności badawczo-rozwojowej czy naukowo-dydaktycznej uprawniałoby do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Sandra Iwulska – aplikantka radcowska
Abistema Kancelaria Prawna Stangreciak, Karpierz sp.k. Kraków
Podstawa prawna:
1) art. 22 ust. 9 pkt 3, pkt 4, ust. 9a i 9b ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2018 r. poz. 200.
2) art. 1 pkt 8 lit. d-f ustawy z dn. 27.10.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 2017 r. poz. 2175.