Zwolnienie lekarskie a świadczenia z ZFŚS

„Świadczenie z ZFŚS i komercyjny pobyt w sanatorium w czasie zwolnienia lekarskiego. Pracownik od 24.08.2016 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Od 04.02.2017 r. do 11.02.2017 r. był na komercyjnym pobycie w sanatorium. W dniu 14.03.2017 r. przedstawił fakturę o wypłatę świadczenia socjalnego za wypoczynek zimowy. Czy w takim przypadku należy się wypłata świadczenia?”

W celu udzielenia odpowiedzi na postawione przez Czytelnika pytanie sięgnąć należy do przepisów …

(…) wewnątrzzakładowych, regulujących kwestie dotyczące zasad udzielania pracownikom świadczeń socjalnych. Treść pytania niestety nie zawiera przepisów wewnątrzzakładowych w części dotyczącej świadczeń socjalnych, stąd precyzyjne udzielenie odpowiedzi nie jest możliwe. Niezależnie od powyższego przyjąć należy, że pracodawca może w treści regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przyznać prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pomocy, m.in. o sfinansowanie pobytu w sanatorium nienależącym do danego zakładu pracy.

Pracodawca może przykładowo podjąć decyzję o dofinansowaniu ze środków ZFŚS pobytu pracowników w sanatorium. Podstawową zasadą dysponowania środkami ZFŚS jest uwzględnienie kryterium socjalnego. Pod tym pojęciem należy rozumieć dyrektywę kierowania pomocy socjalnej ze względu na sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS. Sposób i termin wypłaty dofinansowania powinien wyraźnie określać regulamin takiego funduszu.

Regulamin powinien również określać dokumenty, na podstawie których będzie ustalane prawo do świadczeń z ZFŚS oraz ich wysokość. A zatem – w zależności od zapisów regulaminu – dopłaty do wypoczynku mogą być weryfikowane na podstawie przedłożonych przez pracownika faktur lub rachunków i w konsekwencji wypłacane po wykorzystanym wypoczynku.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego