Zwolnienie lekarskie i ZUS
„Kto płaci za zwolnienie lekarskie w przypadku zatrudnienia poniżej 21 pracowników, od pierwszego dnia zwolnienia? ZUS czy pracodawca? Czy pracodawca musi dosłać druk ZUS Z-3 w przypadku zwolnienia elektronicznego?”
Zgodnie z …(…) art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, prawo do zasiłków określonych w ustawie i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
- ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.
Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
W przypadku pracodawcy zatrudniającego do 20 osób zasiłek chorobowy wypłaca zatem ZUS od pierwszego dnia choroby.
Jeżeli do wypłaty zasiłku obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, płatnik składek przedkłada zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku, którego wzór określi, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. Takim właśnie zaświadczeniem jest druk ZUS Z-3 sporządzany również przez tych płatników składek, którzy nie są upoważnieni do wypłaty zasiłku – jak pracodawcy zatrudniający mniej niż 21 pracowników.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2017 r. poz. 1368.