Zwolnienie lekarskie na wakacjach dla nauczyciela

KALENDARZ_2020_3.jpg

„Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony od 29.06. b.r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Czy po przeliczeniu, jeśli okaże się, że nie będzie mógł wykorzystać przysługującego urlopu, konieczne będzie udzielenie urlopu uzupełniającego? Czy zwolnienie lekarskie na wakacjach jest ogólnie rzecz biorąc, prawidłowe, zasadne? Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.”

Nauczyciel, który z powodu choroby nie miał możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego, powinien …

(…) otrzymać tzw. urlop uzupełniający. Przepisy ustawy Karta Nauczyciela wskazują, że nauczyciel ma prawo do urlopu uzupełniającego w trakcie roku szkolnego, jeżeli w czasie trwania ferii zimowych i letnich nie wykorzystał łącznie 8 tygodni urlopu. Prawo do urlopu uzupełniającego można stwierdzić dopiero po zakończeniu wakacji, tj. po zakończeniu roku szkolnego, (czyli po 31 sierpnia). Wynika to z faktu, iż 8 tygodni, o których mowa w art. 66 ww. ustawy KN dotyczy całego roku szkolnego, tj. ferii zimowych i letnich. Innymi słowy, przepis ten dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne. Ustalenie prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii zimowych i letnich.

Nauczyciel, który chorował np. przez 2 tygodnie ferii zimowych nie nabywa automatycznie prawa do urlopu uzupełniającego i nie może domagać się udzielenia urlopu w wymiarze 2 tygodni, np. już w kwietniu. Nauczyciel ten nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego, jeżeli nie wykorzysta 8 tygodniu urlopu w czasie trwania ferii letnich. Jeśli skorzysta z 8 tygodni urlopu, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.

Odpowiadając na drugie pytanie warto mieć na uwadze, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa rodzaje kontroli osób przebywających na zwolnieniach lekarskich. Sprawdza, czy choremu rzeczywiście należy się L-4, ale też czy jest ono prawidłowo wykorzystywane. Warto rozważyć kwestię powiadomienia ww. instytucji w przypadku podejrzenia o zasadność korzystania ze zwolnienia lekarskiego przez nauczyciela. Jednak pragnę podkreślić, że udzielenie odpowiedzi na pytanie – „czy zwolnienie lekarskie na wakacjach jest ogólnie rzecz biorąc, prawidłowe, zasadne” nie należy do oceny Autora odpowiedzi, gdyż każdy przypadek należy traktować indywidualnie.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.01.1982 r. Karta Nauczyciela – Dz.U. z 2019 r. poz. 2215.