Uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 22 marca 2012 r., sygn. 0102-93/12

Art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wiąże pobieranie opłaty targowej tylko z dokonywaniem sprzedaży, a nie za m2 zajęte przez konkretne stoisko, stanowisko lub za ilość samochodów na lawecie.

 

w sprawie badania zgodności z prawem Uchwały Nr XVII.150.2012 Rady Miasta Ełku z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie ustalenia
wysokości dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności i określenia sposobów jej poboru.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w składzie: Przewodniczący: Iwona Bendorf-Bundorf Członkowie: Bogdan Gaber Mirosław Czerny Janusz Facon Anna Michalak Krzysztof Mościbrocki Zenona Nowak Bogumił Pliszka Ireneusz Rek Halina Stanny na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 i ust. 3 ustawy z dnia 7 października 1992r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tj. z 2001r. Dz.U Nr 55 poz. 577, z późn. zm.) oraz art. 91 ust. 1, ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j Dz. U z 2001r. Nr 142 poz.1591 z późn. zm.)

uchwala, co następuje:

§1
Stwierdza się nieważność § 1 pkt 2, 6 i 7a Uchwały Nr XVII.150.2012 Rady Miasta Ełku z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności i określenia sposobów jej poboru.

§ 2
Wskazuje się, że Uchwała Nr XVII.150.2012 Rady Miasta Ełku z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności i określenia sposobów jej poboru została wydana z naruszeniem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. Nr 95 poz. 613 z późn.zm.) poprzez nieokreślenia stawek opłaty targowej dla pozostałych, niewymienionych w przedmiotowej uchwale, form prowadzenia sprzedaży na targowiskach, oraz na naruszeniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez nieokreślenie stawek opłaty targowej dla innych miejsc prowadzenia sprzedaży, poza targowiskiem miejskim niewymienionych w uchwale.

UZASADNIENIE

Rada Miasta Ełku na sesji w dniu 28 lutego 2012r. podjęła Uchwałę Nr XVII.150.2012 w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności i określenia sposobów jej poboru.

W dniu 05 marca 2012r. uchwałę te przedłożono Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Olsztynie, celem zbadania jej postanowień pod względem badania zgodności z prawem.

Pismem z dnia 20 marca 2012r. zawiadomiono Przewodniczącego Rady Miasta Ełku, iż uchwała ta będzie rozpatrywana na posiedzeniu Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie w dniu 22 marca 2012r. Zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych w posiedzeniu Kolegium ma prawo uczestniczyć przedstawiciel Miasta Ełku. Przedstawiciel Miasta Ełku nie wziął udziału w posiedzeniu Kolegium Izby.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie badając przedmiotową uchwałę stwierdziło, że Rada Miasta Ełku w § 1 pkt 2
ustaliła stawki opłaty targowej „za stoisko pod wiatą” oraz w pkt 6 „z placu niezajętego pod numerowane stanowisko” różnicując stawkę opłaty targowej w zależności od metrów bieżących zajmowanych przez konkretne stoisko lub stanowisko, a ponadto w § 1 pkt 7a badanej uchwały Rada Miasta Ełku ustaliła stawkę opłaty targowej przy sprzedaży z lawety, różnicując stawki podatku w zależności od tego, czy sprzedaż dotyczy jednego pojazdu, dwóch pojazdów lub powyżej dwóch pojazdów, podczas gdy z powołanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że opłacie tej podlega sprzedaż dokonywana na targowiskach.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach.

Powyższy przepis wiąże więc – w ocenie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie – pobieranie opłaty targowej tylko z dokonywaniem sprzedaży, a nie za m2 zajęte przez konkretne stoisko, stanowisko lub za ilość samochodów na lawecie. Zgodnie z zasadą legalizmu wynikającą z art. 7 Konstytucji RP, organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.  Oznacza to, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może podejmować uchwały tylko wtedy, gdy istnieje przepis prawa uprawniający go do takiego działania.

Żaden przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie uprawnia organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do różnicowania stawek opłaty targowej w zależności od metrów bieżących zajmowanych przez stoisko, stanowisko lub od ilości samochodów na lawecie.

Wobec powyższego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie stwierdza, że § 1 pkt 2, 6 i 7a Uchwały Nr XVII.150.2012 Rady Miasta Ełku z dnia 28 lutego 2012r. w sprawie ustalenia wysokości dziennych stawek opłaty targowej, terminów płatności i określenia sposobów jej poboru w sposób istotny narusza art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Z przepisu tego wynika, iż opłata targowa ma charakter powszechny i jest pobierana od czynności prawnej, tj. od sprzedaży, bez względu na
formę jej prowadzenia.

W ocenie Kolegium zapisy § 1 badanej uchwały, w którym ustalono stawki opłaty targowej nie wyczerpują wszystkich możliwych form prowadzenia sprzedaży, od których powinna być pobierana opłata targowa i dla których Rada Miasta Ełku obowiązana jest określić wysokość stawek, co w sposób nieistotny narusza powołany wyżej przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Rada Miasta Ełku nie uwzględniła też w badanej uchwale wymogów wynikających z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym artykułem targowiskiem są wszystkie miejsca, w których jest prowadzony handel. Oznacza to, że w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego należy określić stawki opłaty targowej obowiązujące we wszelkich miejscach, w których prowadzony jest handel. W przedmiotowej uchwale Rady Miasta Ełku określono stawki opłaty targowej tylko na Targowisku Miejskim przy ulicy Targowej w Ełku. Nie określono tym samym stawek opłaty targowej dla innych miejsc prowadzenia sprzedaży, poza targowiskiem miejskim, co w sposób nieistotny narusza powołany wyżej przepis art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Biorąc powyższe pod uwagę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie postanowiło, jak w sentencji. Na niniejszą uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty jej otrzymania, za pośrednictwem tutejszej Izby.