Wydatki na studia mogą być kosztem uzyskania przychodu
Czy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć wydatki na studia?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając, w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 18 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 grudnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków na studia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Od 1 maja 2012 r. Wnioskodawca jest właścicielem firmy, której zasadniczym profilem działania jest interpretacja i analiza wskaźników giełdowych na amerykańskich i europejskich rynkach finansowych, zawieranie transakcji kupna i sprzedaży oraz kontraktów terminowych na tych rynkach. Zajmuje się również prowadzeniem działalności w zakresie dystrybucji i kolportażu ulotek, materiałów reklamowych, akcji marketingowych oraz reklamy przedsiębiorstw. Wnioskodawca jest studentem, który kontynuje studia na kierunku rachunkowość i finanse w szkole wyższej, ktore pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy istnieje możliwość zaliczenia wydatków na ww. studia kierunkowe do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej dzialalności gospodarczej…
Zdaniem Wnioskodawcy, ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej dzialalności gospodarczej. Studiowanie takich przedmiotów jak matematyka finansowa, makro i mikroekonomia, rynki finansowe, budżetowanie projektów inwestycyjnych, czy zarządzanie kapitałem przyczynia się do dokładniejszego poznania reguł, rządzących rynkami finansowymi, a tym samym do podnoszenia jakości usług, zwiększenia skuteczności działania i rozwoju firmy. Przedmiotem studiów jest również m.in. marketing, który pozwala doskonalić umiejętności prowadzenia negocjacji i współpracowania z klientami, a także sprawozdawczość finansowa, rachunkowość, zarządzanie płynnością finansową i prawo gospodarcze, a więc przedmioty, których znajomość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania w obszarze podatkowym i prawnym.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W świetle powołanego uregulowania, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą łącznie trzy warunki:
celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art. 23 ust. 1 ww. ustawy katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
wydatek musi być prawidłowo udokumentowany.
W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Wydatki związane ze zdobywaniem, czy też podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia wydatków ponoszonych z tytułu tych studiów do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Do stwierdzenia, czy poniesione opłaty za studia mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:
czy taki wydatek związany jest ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
czy też wydatek ten służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością gospodarczą, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.
Jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której zasadniczym profilem działania jest interpretacja i analiza wskaźników giełdowych na amerykańskich i europejskich rynkach finansowych, zawieranie transakcji kupna i sprzedaży oraz kontraktów terminowych na tych rynkach. Ponadto zajmuje się dystrybucją i kolportażem ulotek, materiałów reklamowych, marketingiem oraz reklamą przedsiębiorstw. Kontynuowane przez Wnioskodawcę studia na kierunku rachunkowość i finanse w szkole wyższej, pozostają w Jego ocenie w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz przyczynią się do podnoszenia jakości świadczonych usług oraz zwiększenia skuteczności działania i rozwoju firmy.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie przedstawione powyżej okoliczności są zgodne ze stanem faktycznym, to wydatki z tytułu opłat za studia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem ich należytego udokumentowania.
Zauważyć również należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Jeśli podatnik nie wykaże, ww. związku lub nie przedstawi rzeczowych argumentów wskazujących na celowość wydatków poniesionych na ww. studia z punktu widzenia zachowania, lub zabezpieczenia ww. źródła przychodów, to wydatki te nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Nadmienić także należy, iż zasadność zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, może zostać zweryfikowana w toku ewentualnego postępowania podatkowego, prowadzonego przez uprawniony organ podatkowy.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 marca 2013 r. nr IBPBI/1/415-1568/12/WRz