Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

laptop-2557586_640.jpg

Zatrudniam kilka osób w sklepie. Jednak w najbliższym czasie nie będę potrzebował takiej liczby pracowników. Muszę ich zwolnić. Czy jako pracodawca mogę skrócić okres wypowiedzenia?

Zgodnie z art. 36 k.p. pracodawca może skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w przypadku:

  • ogłoszenia upadłości pracodawcy,
  • likwidacji zakładu pracy,
  • innej przyczyny niezależnej od pracownika,
  • porozumienia stron.

Nie napisał Pan na podstawie jakich umów zatrudnieni są pracownicy, a należy pamiętać, że pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia pracownika tylko w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli dotyczy to tylko pracowników zatrudnionych co najmniej 3 lata u jednego pracodawcy.

Ponadto – co ważne – gdy pracodawca chce ma obowiązek złożyć oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia wraz z wypowiedzeniem umowy o pracę, nie może tego zrobić później.

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, można skrócić najwyżej do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia, nie wlicza się natomiast do wymiaru urlopu wypoczynkowego. Umowa o pracę ulega rozwiązaniu, gdy minie skrócony okres wypowiedzenia. W związku z tym pracodawca ma obowiązek wypłaty odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia najpóźniej ostatniego dnia pracy pracownika.

Zgodnie z art. 362 k.p. istnieje możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym okresie pracownikowi również przysługuje prawo do wynagrodzenia.

gr.