Kiedy należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

fantasy-3502188_640.jpg

„Czy w opisanym przykładzie pracownik będąc w dniu 01.01.2018 r. na zwolnieniu lekarskim a następnie od 03.01.2018 r. do 10.08.2018 r. jest nieobecny (nieobecność usprawiedliwiona niepłatna) – jak tą nieobecność potraktować przy rozwiązaniu umowy o pracę, (wypłacenie ekwiwalentu)? Odnośnie naliczenia urlopu proporcjonalnego, czyli urlopu wypoczynkowego, to zasadę proporcjonalności urlopu stosuje się do pracowników powracających w roku kalendarzowy do pracy po: urlopie bezpłatnym, urlopie wychowawczym, okresie odbywania służby wojskowej, a także przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych, tymczasowym aresztowaniu, odbywaniu kary pozbawienia wolności, nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nieobecność usprawiedliwiona niepłatna nie jest wymieniona w tych przypadkach, które powodują naliczanie urlopu proporcjonalnego. W związku z tym, jak naliczyć urlop za 2018 rok?”

Jak rozumiem, stosunek pracy ustał w dniu 10 sierpnia br. Biorąc pod uwagę fakt, że wymiar urlopu …

(…) pracownika wynosi 26 dni w skali roku kalendarzowego, to temu pracownikowi przysługuje za rok 2018 urlop proporcjonalny w ilości 17,33 dnia, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia – 18 dni urlopu. Skoro ów pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze, bo przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie wykazywał usprawiedliwioną nieobecność w pracy niepłatną, to za 2018 r. należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny za 18 dni niewykorzystanego urlopu.

Na pytanie jak potraktować przy rozwiązaniu umowy o pracę nieobecność pracownika trwającą od 03.01.2018 r. do 10.08.2018 r. Czytelnik już sobie sam odpowiedział. Jest to nieobecność usprawiedliwiona niepłatna, która zaistniała w tym konkretnym stosunku pracy.

Należy zwrócić uwagę, że Czytelnik nie podał podstawy prawnej (jak mniemam) ustania w dniu 10 sierpnia br. stosunku pracy, stąd trudno jednoznacznie określić co było przyczyną usprawiedliwionej nieobecności niepłatnej.

Natomiast co do drugiej części doprecyzowania, to dla Autora jest niezrozumiałe w jakim celu Czytelnik w odniesieniu do tego stanu faktycznego wskazuje zapisy zawarte w treści art. 1552 Kodeksu pracy, gdzie jego zapisy dotyczą sytuacji pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy po jakimś okresie w nim wymienionym. Pierwsze pytanie zawierało opis, z którego wynikało, że pracownik pracuje od 05.07.2017 r. do (jak mniemam) 10.08.2018 r. u tego samego pracodawcy bez przerwy w zatrudnieniu.

W tym przypadku ma zastosowanie przywołany w mojej odpowiedzi zapis z art, 1551 § 1 pkt 1 K.p. – że w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.