Obowiązek dokumentowania szczepień
„Po zaistniałym zdarzeniu wypadkowym, pracownika odwieziono do lekarza, w celu udzielenia pomocy lekarskiej. Pracownika zaszczepiono szczepionką, bo nie posiadał książeczki szczepień i nie był pewien czy był szczepiony. W przychodni gdzie był szczepiony, potwierdzono jego szczepienie w latach 2013 oraz w 2016 roku. Wpisu o tych szczepieniach w książeczce nie posiadał – nie zostały tam wpisane po zaszczepieniu. Czy posiadanie wpisów w książeczce szczepień jest obligatoryjne i umocowane prawnie? Jak postępować, jakie przepisy?”
Obowiązek dokumentowania szczepień dotyczy nie tylko pracowników, ale …
(…) ogólnie każdej osoby poddawanej szczepieniu. Zasada ta wynika z treści § 9 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Zgodnie z tą regulacją informacje na temat przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych wykonanych od dnia urodzenia są dokumentowane w:
- karcie uodpornienia, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
- książeczce szczepień, której wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
- dokumentacji medycznej, o której mowa w przepisach o rodzajach i zakresie dokumentacji medycznej oraz sposobie jej przetwarzania.
W przypadku gdy osoba obowiązana do poddania się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu lub osoba, która sprawuje prawną pieczę nad tą osobą, albo opiekun faktyczny przedstawi zaświadczenie lekarskie o wykonaniu obowiązkowego szczepienia ochronnego lub szczepienia zalecanego w zakresie wymaganym w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, osoby przeprowadzające szczepienia ochronne odnotowują w karcie uodpornienia wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego oraz dołączają do karty uodpornienia przedstawione zaświadczenie.
Należy jednocześnie zauważyć, że zgodnie z art. 17 ust. 8 pkt 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, to osoby przeprowadzające szczepienia ochronne prowadzą dokumentację medyczną dotyczącą obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowują karty uodpornienia oraz dokonują wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia. Nie jest to zatem zadanie pracodawcy.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 18.08.2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych – Dz.U. z 2016 r. poz. 849 ze zm.
- Ustawa z dn. 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2018 r. poz. 151.