Przekazanie gruntu a podatek VAT
Czy przekazanie w drodze darowizny na współwłasność gruntu zabudowanego żonie i synom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko – przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2016 r. (data wpływu 4 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności darowizny nieruchomości gruntowej zabudowanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Posiada Pan gospodarstwo rolne i prowadzi działalność rolniczą jako czynny podatnik VAT. W 2005 r. kupił Pan nieruchomość rolną składającą się między innymi z gruntu zabudowanego. Zakupu dokonał od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w związku z tym nie występował podatek naliczony. W akcie notarialnym nie były opisane zabudowania występujące na nieruchomości.
W 2011 r. dokonał Pan zakupu kolejnych działek rolnych, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT i dokonał Pan takiego odliczenia. W 2012 r. połączył Pan działki kupione w 2011 r. i nieruchomość zabudowaną kupioną w 2005 r. Powstała jedna działka nr 177. W 2013 r. wydzierżawił Pan działkę nr 177 na cele rolnicze. Z tytułu dzierżawy wystawia faktury VAT ze stawką „zw”. Od gruntu kupionego w 2011 r. dokonuje Pan 10-letniej korekty podatku naliczonego na podstawie art. 91 ustawy o VAT, w związku ze zmianą przeznaczenia gruntu. Pierwszy rok korekty – 2013.
Obecnie planuje Pan wydzielić z działki nr 177 część gruntu i przekazać w drodze darowizny żonie, z którą posiada rozdzielność majątkową oraz dwóm synom. Wszyscy oni są czynnymi podatnikami VAT i prowadzą osobne gospodarstwa rolne. Wydzielony grunt będzie z działki nabytej w 2005 r. i jest zabudowany budynkiem magazynowym, który istniał już w 2005 r. przy nabyciu nieruchomości. Budynek ten nie był remontowany i nie były ponoszone na niego żadne nakłady, od których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku VAT.
Żona i synowie nabędą ten grunt na współwłasność i powiększą swoje gospodarstwa rolne o udziały w gruncie.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy przekazanie w drodze darowizny na współwłasność gruntu zabudowanego żonie i synom będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów lub ich części składowych.
Grunt, który będzie przedmiotem darowizny zostanie wydzielony z działki nr 177 powstałej z połączenia kilku działek – od jednej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, od zakupu pozostałych działek został odliczony podatek VAT, jednak od 2013 r. dokonywana jest korekta podatku naliczonego na podstawie art. 91 ustawy o VAT.
Wydzielany grunt będzie pochodził z działki zakupionej w 2005 r., od której nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Odnosząc się do ww. przepisu uważa Pan, że w związku z tym, że nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku od części działki, która będzie wydzielona i darowana, darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Według art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy).
Odnosząc przywołane regulacje prawne do przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że skoro nieruchomość gruntowa, którą zamierza Pan wydzielić z działki nr 177, jest to obszar z nieruchomości nabytej w 2005 r., to przekazanie jej w darowiźnie żonie i synom nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi bowiem na fakt, że przy nabyciu w 2005 r. nieruchomości nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego, darowizna nie będzie stanowiła dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.
Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna z 13 kwietnia 2016 r., nr ITPP3/4512-101/16/APR – Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy