Rozliczenie okresów nieobecności pracownika w pracy

woman-5679001_640.jpg

„Proszę o informację, co powinniśmy zastosować w przypadku pracownika z wykorzystanym urlopem – powinien złożyć wniosek o urlop bezpłatny, czy wykazać jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna?”

Zawarte w pytaniu Czytelnika informacje …

(…) nie są spójne i to powoduje, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe. W pierwszej kolejności powstaje pytanie, jaki urlop został przez pracownika dotychczas wykorzystany?

Składanie przez pracownika wniosku o urlop bezpłatny do okresu już wykorzystanego nie jest ani zgodne z prawem ani prawidłowe. Zgodnie z art. 174 Kodeksu pracy – na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Skoro nie było wniosku pracownika o ww. urlop, to nie można mówić o wykorzystanym urlopie bezpłatnym.

Natomiast użyte w pytaniu pojęcie usprawiedliwionej nieobecności niepłatnej również wymaga doprecyzowania, bowiem brak w nim informacji – z jakiego powodu pracodawca zamierza uznać nie ujęty w pytaniu czasookres nieobecności pracownika w pracy w sposób usprawiedliwiony ale niepłatny. Reasumując, pytanie bez wątpienia wymaga szerszego opisu stanu faktycznego, bez którego niemożliwa jest precyzyjna odpowiedź.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.