Szkolenia i rozliczanie czasu pracy
„Czasami czas szkolenia pracowników przekracza czas pracy – jak to rozliczyć? A co jeśli czas szkolenia i dojazdu na nie, nie przekracza czasu pracy, to pracownikowi można pozostały czas zastąpić urlopem, czy powinien wrócić do pracy na pozostałe godziny?”
Odpowiadając na pytanie Czytelnika stwierdzić należy, że kwestia szkoleń w obecnym stanie prawnym …
(…) nie została przez ustawodawcę uregulowana kompleksowo. W Kodeksie pracy rozstrzygnięte zostało jedynie zagadnienie szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego też, aby udzielić odpowiedzi na pytanie Czytelnika cyt. „czasami czas szkolenia pracowników przekracza czas pracy – jak to rozliczyć?” konieczne jest doprecyzowanie z jakim rodzajem szkolenia mamy tutaj do czynienia.
Natomiast bez wątpienia, w sytuacji gdy dojazd na szkolenie i czas szkolenia nie przekracza rozkładowego czasu pracy pracownika, to co do zasady powinien wrócić do pracy na pozostałe do przepracowania godziny pracy zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Co do zasady pracownik nie ma możliwości wzięcia urlopu na część dnia pracy.
Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop. Taka sytuacja powstanie w odniesieniu do pracowników, dla których urlop udzielany jest w wymiarze godzinowym.
W związku z powyższym, gdy pracownik posiada liczbę godzin urlopu mniejszą niż 8 godzin, pracodawca może mu udzielić urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy. Powyższe wynika z treści art. 1542 § 4 Kodeksu pracy.
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.