Ustawa antyalkoholowa – jednolita wersja przepisów
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 czerwca 2021 r. pod pozycją 1119 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 21.05.2021 r., w załączniku do którego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2277).
W nowym jednolitym tekście wymienionej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:
- 3 nowelizacji uchwalonych w okresie od lutego 2020 r. (Dz.U. poz. 1495, ze zm.) do marca 2021 r. (Dz.U. poz. 694),
- przepisów ogłoszonych przed dniem 20 maja 2021 r.
Przepisy przejściowe, techniczne oraz określające terminy wejścia w życie poszczególnych nowelizacji – pominięte w jednolitym tekście omawianej ustawy – zamieszczono w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 21 maja 2021 r.
Zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi wykonuje się przez odpowiednie kształtowanie polityki społecznej, w szczególności poprzez realizację działań wskazanych w art. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r.
Przywołana ustawa reguluje też kwestie związane z postępowaniem w przypadku podejrzenia nietrzeźwości pracownika lub stwierdzenia spożywania przez pracownika alkoholu w czasie pracy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 cyt. ustawy kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. Okoliczności stanowiące podstawę decyzji powinny być podane pracownikowi do wiadomości. Uprawnienia kierownika zakładu pracy, o którym mowa w art. 17 ust. 1 cyt. ustawy, służą również organowi nadrzędnemu nad danym zakładem pracy oraz organowi uprawnionemu do przeprowadzenia kontroli zakładu pracy. Na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także pracownika, o którym mowa w art. 17 ust. 1 cyt. ustawy, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Do badania stanu trzeźwości stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 2 cyt. ustawy.
Maciej Ofierski